מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה
  • הצהרת נגישות

פסק דין תקדימי של העליון – צמצם את ההסתלקות המתוגמלת

פסק דין תקדימי של העליון – צמצם את ההסתלקות המתוגמלת

ע"א 3283/21 עיריית תל אביב-יפו נ' תנועת אומ"ץ - אזרחים למען מינהל תקין וצדק חברתי ומשפטי (נבו 03.04.2022)

עו"ד דניאל עידןליטיגציה מנהלית | לא אחת אנו עדים לתופעה במסגרתה התובע הייצוגי מסתלק מתביעתו תוך קבלת תגמול. בפסק הדין האמור, בית המשפט העליון, צמצם באופן ניכר את האפשרות להסתלקות מתוגמלת שכזו.

עניינו של הערעור  בפסק דין של בית המשפט המחוזי. המחוזי עסק בבקשה לאישור תביעה ייצוגית של תושבים שחיו בשכונת 'גבעת עמל' והגישו תביעה נגד רשות מקרקעי ישראל ונגד עיריית תל אביב. בתובענה טענו לזכאות לפיצוי בשל פינויים מהשכונה בלא שמעמדם הוסדר ובניגוד להבטחה שלטונית שניתנה להם.

לאחר דיוני ההוכחות, הוגשה על ידי התובעים הייצוגיים בקשה ל'הסתלקות מתוגמלת' מההליך.

בית המשפט המחוזי (השופטת מיכל אגמון גונן) אישר את בקשת ההסתלקות, והורה לרמ"י ולעירייה - לשלם גמול בסך של 15,000 ₪ לכל אחד מהמשיבים, ושכר טרחה בסך של 250,000 ₪ לבאי-כוחם.

בית המשפט המחוזי נימק את הגמול בכך שעל אף שהעילה להגשת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית לא הייתה ברורה, לכאורה ניתנו הבטחות לתושבי השכונה והתובענה הביאה לשיח ציבורי מעמיק אשר נחשב מבחינת בית המשפט ל- 'תועלת'.

בית המשפט העליון קיבל את ערעורן של הנתבעות, וקבע כי מדובר בקריטריונים 'צרים' ולא רחבים. על פי פסיקת העליון:  "לא כל עילת תביעה 'טובה', ראויה להתברר כתובענה יצוגית".

ובאשר לתועלת, קבע העליון "כי עידוד הגשת תביעות בלתי-מבוססות, כלליות ופלואידיות, הנשענות על טענות ל'עוול היסטורי' ... עלול להביא לשימוש לא הולם בהליך השיפוטי בכלל, ובכלי התובענה הייצוגית בפרט."  

על כן, קבע בית המשפט העליון שה'תועלת' אף אם קיימת מהבחינה שתוארה על ידי בית המשפט המחוזי (שיח ציבורי וכיוצא באלה), אין כוחה יפה לפסיקת גמול על ההסתלקות מהתביעה. בית המשפט ציין את החשש בעידוד הגשת תביעות מיותרות.

בית המשפט קבע כי הליך של הסתלקות מתוגמלת צריך להתקיים רק במקרים מיוחדים ובמסגרת אמות מידה מצומצמות, זאת בכדי שלא לעודד הגשת תביעות סרק לבתי המשפט.

נקבע כי אין בכוחם של הנימוקים מיוחדים והעוולות הכלליות, להעניק לתובע הייצוגי ובא כוחו גמול ושכ"ט בנסיבות של הסתלקות כפי שבעטיים מצא לנכון בית המשפט המחוזי לפעול, אלא יש לשקול תמיד את השיקולים העיקריים שהם - קיומה של עילה, והשגת תועלת קונקרטית וממשית לחברי הקבוצה.