מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה
  • הצהרת נגישות

חברות לתועלת הציבור – אישור פעולה בחריגה ממטרות החברה בדיעבד

חברות לתועלת הציבור – אישור פעולה בחריגה ממטרות החברה בדיעבד

פסק דין שניתן ממש לאחרונה (15.7.22) בבית המשפט המחוזי בת"א, דן ביכולתה של חברה לתועלת הציבור (חל"צ) לאשר פעולה בחריגה ממטרותיה בדיעבד.

בחברות לתועלת הציבור, בשונה מחברות פרטיות הפועלות למטרות רווח, אישור פעולה בחריגה ממטרות החברה בדיעבד, דורש בנוסף לאישור האסיפה הכללית גם את אישורו של בית המשפט.

ההחמרה בדרישה נובעת מכך שבחל"צ, לעומת חברה פרטית, קיים צורך חזק יותר להגן על תורמים שתרמו מכספם בידיעה שתרומתם תהא למטרות מסוימות וכן על הציבור שממשאביו נהנית החל"צ באמצעות תמיכות ישירות או עקיפות.

הרגולטור המפקח על חברות לתועלת הציבור הינו רשות התאגידים (יחידת רשם העמותות) שמפעיל סמכותו בין היתר באמצעות מינוי מבקרים חיצוניים לפעילות החל"צ והנפקת אישור ניהול תקין שנתי לאחר בחינת פעילות התאגיד.

בעניין פסק הדין, על אף שעמדת הרגולטור היתה שאין מניעה לאשר את פעילות החל"צ בחריגה ממטרותיה בדיעבד, לא תמך בית המשפט בעמדת הרגולטור וקבע שאין לקבל את עמדת החל"צ, בין היתר לאור הליך תביעה נגזרת שמתנהל במקביל .  

עו"ד אביב מעוז, מנהל מחלקת תאגידים עירוניים ממשרדנו המלווה בימים אלה מספר רשויות מקומיות בהקמת חברות עירוניות לתועלת הציבור למטרות כמו ספורט ותרבות הפנאי מוסיף, כי קיימת חשיבות רבה להגדרת מטרות החברות העירוניות בצורה המיטבית כך שמחד תהיינה מדויקות ומאידך כלליות מספיק להכיל את כלל הפעילות שמייעדת העירייה לחברה. הגדרת מטרות בצורה שאיננה עומדת במבחן הזה עלולה להביא לפעילות שאיננה עומדת במטרות החברה ומכאן קצרה ביותר הדרך לביקורת של רשות התאגידים ו/או אגף בכיר תאגידים עירוניים שמפקח על פעולות החברות העירוניות ו/או לתביעות נגזרות ואף להשבת כספים ולהליכים משפטיים מיותרים נגד החברה והעירייה.